Често задавани въпроси
Личният ни опит сочи, че ако за времетраенето между първите шест работни сесии не се постигне дори минимален терапевтичен прогрес, шансът това да се случи в последствие е незначителен.
За нас да вършите задачи за самопомощ означава, че сте поели отговорност за посоката, в която животът Ви се движи, както и че сте решен(а) да направите необходимото, за да постигнете желаната от Вас промяна. Терапевтичният ефект на консултациите се дължи най-вече на степента, до която прилагате научените техники и умения в своето ежедневие.
Някои клиенти очакват проблемите им да се решат от само себе си, само чрез говорене за тях по време на сесия. За съжаление, това не се случва почти никога. Това условие на гаранцията цели да ни увери, че прилагате обсъденото по време на сесиите ни и че причината да не виждате подобрение се крие другаде – може би ние не сме правилните консултанти за Вас или принципите на подхода, с който си служим, не Ви допадат достатъчно, за да се ангажирате пълноценно с работния процес.
Уверени сме, че подходът, който предлагаме, действа, когато е подкрепен от Вашите усилия да го прилагате съвестно в ежедневието си. Ако следвате договорените между нас задачи и насоки и не наблюдавате подобрение в начина, по който се справяте с нещата, които Ви мъчат, то причината за това най-вероятно се корени в несъвършенството на подхода ни, грешното му приложение от наша страна или несъвместимост между него и Вашите предпочитания и очаквания, за която ние не сме успели да Ви известим навреме. Намираме, че ако Вие сте положили всички необходими усилия, а желаният прогрес липсва, то грешката е по-скоро у нас и следователно заслужавате да бъдете компенсиран(а) за нея.
Най-съществените негативни последици са свързани с това, че всяка несвършена задача за самопомощ Ви лишава от възможността да научите нещо ново и да станете по-умел(а) в справянето със своите затормозяващи мисли и чувства. Отделно, ако не свършите задача за самопомощ, за която сте дали своето съгласие, нямате право да се възползвате от гаранцията ни.
Въпреки това е наша отговорност да направим задачите за самопомощ максимално ясни, конкретни и притежаващи терапевтичен потенциал. В нито един момент няма да бъдете осъден(а) или разкритикуван(а) за начина, по който вършите работата си за самопомощ или резултатите, които получавате от нея. Ако дадена част от нея Ви затрудни, ще дискутираме възникналите пречки и ще ги решим заедно.
Нямаме нито желанието, нито властта да Ви задължаваме да правите каквото и да е. Единственият случай, в който вършенето на работа за самопомощ може да бъде считано за задължително, е ако желаете да се възползвате от нашата гаранция. Въпреки това е добре да знаете, че колкото повече работа за самопомощ вършите, толкова по-бърз и траен ще бъде Вашият прогрес.
В работата си с Вас се концентрираме върху това да усвоите практически умения, чрез които да постигнете следните три фундаментални цели: (1) да се отнасяте по такъв начин към своите мисли, емоции и преживявания така, че те да не водят до ненужно страдание; (2) да се ангажирате в по-голяма степен с нещата, които правят живота Ви по-богат, пълноценен и смислен; и (3) да се откажете от навици и поведения, които Ви вредят и отдалечават от нещата, за които копнеете и мечтаете.
Тези цели се постигат много по-бързо и лесно, когато се посветите на редовното упражняване на въпросните умения в своя живот. Полезна аналогия е следната: консултациите са като ходенето на уроци по чужд език или музикален инструмент. Въпреки че всяка следваща среща помага да научите нещо ново и да наградите постигнатото до този момент, ако не упражнявате наученото редовно в своето ежедневие, едва ли голяма част от него ще се задържи във времето.
Именно поради тези причини, ние поставяме силен акцент върху това да вършите работа за самопомощ между отделните сесии – тя включва определени упражнения и задачи (напр. писмени упражнения; наблюдаване и описване на преживявания; преслушване на аудиозаписи от сесиите; четене на литература; провеждане на поведенчески експерименти и други), целящи да Ви помогнат да се справяте по-ефективно с тормозещите Ви мисли и чувства и да бележите напредък по набелязаните от Вас цели.
Редица проучвания и сведения от клиничната практика потвърждават, че скоростта на прогреса Ви зависи до голяма степен от количеството и качеството на работата за самопомощ, която вършите.
Важно е да имате предвид, че не разполагаме с правото да Ви изписваме медикаменти, тъй като не сме квалифицирани медицински лица.
По Ваше желание можем да обсъдим какви са предимствата и недостатъците от приема на медикаменти за Вашия случай. Повечето проблеми биват третирани успешно без употребата на медикаменти, но има и такива, които се влияят по-добре от комбинирана терапия (медикаменти и психологическо консултиране). Ако прецените, че ще бъдете облагодетелстван(а) от приема на медикаменти за състоянието си, можем да Ви насочим към специалист, който да Ви предпише правилния тип и доза лекарства.
Не. Работим с единствено с лица, навършили поне 16 години при представяне на писмено съгласие в свободен текст от страна на техния родител или настойник.
Не. Намираме, че хранителните режими често влошават проблемите Ви поради това, че са много ограничителни, монотонни и непластични.
Затова предпочитаме да Ви помогнем да се хранете редовно, балансирано и разнообразно, както и да усвоите всички необходими умения, за да регулирате успешно теглото и храненето си с минимални усилия.
Да. В практиката си срещаме както хора, желаещи да покачат теглото си, така и такива, искащи да отслабнат. Независимо от случая Ви, можем да Ви помогнем със следните:
- Да получите актуална научна информация за здравословното хранене, оптималното за Вас тегло и метаболитните процеси на тялото си.
- Да установите спортни навици, които улесняват постигането на желаното от Вас тегло.
- Да установите полезни хранителни навици – напр. да се храните по-бавно, по-умерено, по-съзнателно и други.
- Да Ви осигурим препоръки и насоки за видове храни (и в редки случаи – хранителни добавки), които улесняват постигането на желаното от Вас тегло, както и места, от където можете да си ги набавите.
Много хора могат да бъдат облагодетелствани от работата с хранителен консултант, независимо от причината, поради която са го потърсили. Плюсът на работата с нас е, че голяма част от проблемите, от които страдат наши клиенти, биват най-адекватно третирани, когато се вземат под внимание както психологически (напр. вярванията, уменията за регулиране на емоциите и поведенията на клиентите ни), така и чисто хранителни фактори (напр. количеството калории, което консумират ежедневно, честотата, с която се хранят и др.). Този комбинативен подход ни помага да адресираме подлежащите причини и поддържащи механизми на проблема Ви по по-обстоен и пълноценен начин. Част от състоянията, които биват добре повлияни от съгласуването на хранителни и психологически консултации, са:
- Поднормено и наднормено тегло
- Хаотични хранителни режими
- Вредни хранителни навици като твърде бързо или механично хранене, използване на храна за справяне с негативни емоции и състояния и други
- Често преяждане, понякога с усещане за загуба на контрол
- Повръщане и прекомерна употреба на разхлабителни или диуретици
Има поне четири начина, по които можете да разберете дали сте облагодетелстван(а) от консултациите си с нас:
- Опитът Ви сочи, че се справяте по-ефективно с мисли и чувства, които преди това са се отразявали пагубно на поведението Ви.
- Забелязва се положителна промяна в резултатите от въпросниците и скалите, които попълвате преди срещите си с нас.
- Бележите прогрес по целите, над които работим.
- Преживявате живота си като по-смислен, богат и пълноценен, а себе си – като по-свободен(а) и ангажиран(а) с истински важните за Вас неща.
Повечето ни клиенти забелязват положителни промени в горните 4 до няколко седмици, като често това се случва дори по-рано, стига да са редовни в посещаването на консултативните сесии и изпълняването на договорената помежду ни работа за самопомощ.
Трудно е да Ви бъдем от полза, без да сме запознати с оплакванията и целите Ви. Може би ще е полезно да помислите над следните:
- Имате ли възможност да посещавате ежеседмичната си консултативна сесия? На всеки може да се случи да изпусне сесия, но ако нямате време в графика си за една консултация на седмица и нямате желанието да направите промени, за да я вместите, може би е по-добре да изчакате момент, в който графикът Ви го позволява.
- Не сте длъжен(а) да се споразумявате с нас за конкретен брой сесии. Можете да дойдете на няколко сесии и сам(а) да прецените дали Ви допада подходът ни и бихте искали да продължим съвместната си работа.
- Ако си мислите, че консултациите няма да Ви бъдат полезни и че няма смисъл дори да пробвате, си задайте въпроса „Откъде мога да бъда сигурен(а) в това? Пробвал(а) ли съм точно такъв подход точно при тези хора, за да съм толкова категоричен(а)?“ Ако отговорът на последния въпрос е „не“, то имайте предвид, че умът Ви се опитва да Ви направи услуга – все пак ако не дойдете, не рискувате да останете разочарован(а), нали? Истината е, че единственият начин да проверите дали това е така е чрез собствения си опит – предсказанието Ви може да се потвърди, но може и да бъде опровергано. В много малък брой от случаите клиентите ни не успяват да извлекат никаква полза от работата си с нас.
- Ако все пак решите да идвате при нас и намерите, че след 5 сесии не се чувствате по-добре, ще Ви върнем парите обратно, съобразно условията на гаранцията, която предлагаме.
Най-добрият начин да се възползвате от консултациите си с нас е да поставите решаването на проблемите, над които работим, на челно място сред своите приоритети. Това означава да вършите договорената помежду ни работа за самопомощ, както и да полагате ежедневно грижи за практикуване на новопридобитите си умения.
Добър конкретен начин да ускорите прогреса по целите си е да четете предложените от консултанта Ви информационни файлове и книги. Това се нарича „библиотерапия“ и представлява идеален начин да затвърдите и обогатите знанията си.
Воденето на подробни записки по време на сесия, последващото им препрочитане и мислене над тях също Ви помага да затвърдите ценните изводи, до които достигате. От своя страна, ревизирането на записките може да породи въпроси, които в последствие да бъдат обсъдени с консултанта Ви. Така имате възможността допълнително да задълбочите своите познания и разбиране за проблемите, които Ви тревожат, като така улеснявате и последващото им разрешаване.
Добра идея е и да се подготвяте предварително за всяка своя сесия – например да си припомняте наученото и постигнатото от предходната си среща и да конкретизирате проблемите, за които искате помощта на своя консултант.
Полезно е да гледате на усвоените знания и умения от консултациите си с нас като ученето на нов език – колкото по-често и в колкото повече ситуации ги упражнявате, толкова по-бързо ще забележите прогрес и толкова по-траен ще бъде той.
С други думи, ако по време на и след консултативния процес редовно полагате грижи да наблюдавате и реагирате по отворен начин на своите преживявания, както и да обвързвате действията си със своите ценности, то резултатите от консултациите Ви с нас ще бъдат по-трайни.
Преди да започнем съвместната си работа, Ви питаме за Вашите предпочитания и очаквания, за да можем да реагираме по възможно най-удовлетворителния за Вас начин. Разбира се, това не е достатъчно да гарантираме, че ще се чувствате комфортно да работите с нас.
Затова Ви препоръчваме след като се срещнем лице в лице, да си отговорите на следните въпроси:
- Чувствам ли се разбран(а)?
- Чувствам ли се приет(а)?
- Чувствам ли се предразположен(а)?
- Намирам ли консултанта си за искрено загрижен и заинтересован?
- Третиран(а) ли съм с уважение?
- Консултантът ми изглежда ли като човек, на когото мога да се доверя?
- Консултантът ми изглежда ли компетентен и вещ в работата си?
В повечето случаи се срещаме с Вас веднъж седмично, освен ако не се намирате в кризисно състояние или не преценим взаимно, че проблемът Ви изисква по-чести сесии в началото.
След това практиката е постепенно да започнем да разреждаме своите срещи. Това Ви позволява да практикувате научените умения и да ставате все по-самостоятелен(а), докато все още се срещате с нас.
При всички положения, договарянето на честота на срещите ни ще бъде взаимно – така че тя да носи най-голям терапевтичен потенциал за Вас, като същевременно с това взема предвид Вашите предпочитания и нужди.
Отговорът на този въпрос зависи много от Вашите цели, характера на оплакванията Ви, както и колко усилия полагате, за да решите проблемите си. Резултатите от професионалния ни опит са еднозначни: колкото по-ангажиран(а) сте в консултативния процес, толкова по-бързо ще започнете да бележите прогрес по своите цели.
В някои случаи клиентите ни успяват да решат своите основни проблеми в рамките на 4-5 сесии. За някои по-тежки оплаквания обаче са необходими над 14 срещи помежду ни. Случва се да следваме и протоколи с определен брой сесии (напр. 20 или 40) за сериозни клинични заболявания като хранителни разстройства, хронична депресия и други.
Въпреки че е трудно да се предвиди с прецизност точно от колко срещи ще имате нужда, Вашият консултант ще Ви предложи приблизителна бройка възможно най-рано – обикновено в края на опознавателната сесия и най-късно до края на втората Ви съвместна работна сесия.
Работните сесии са структурирани и траят приблизително 1 астрономически час. По време на тях консултантът Ви Ви помага да адресирате и разрешите своите проблеми, както и да улесните постигането на целите си.
В началото на всяка сесия се прави кратък обзор на случилото се през изминалата седмица, включително останалите у Вас впечатления от предходната ни среща, както и свършената от Вас работа за самопомощ. След това заедно с консултанта си работите по Вашите проблеми, обсъждайки конкретни ситуации, в които те са се проявили, и намирайки решение за тях, което да е възможно най-съвместимо с Вашите ценности и цели. Накрая обсъждате свършеното и наученото по време на сесията и договаряте задачи за самопомощ до следващата Ви среща.
Опознавателната сесия е среща, предшестваща работните сесии и траеща до 90 минути, в която консултантът Ви събира релевантна информация за Вашия случай. Тази информация включва, но не се ограничава до: естеството на Вашите проблеми и тяхното отражение върху ежедневното Ви функциониране; целите, които желаете да постигнете, както докато трае консултативният процес, така и след завършека му; Вашите ценности и силни страни; Вашата лична история.
Поради времевото ограничение, консултантът Ви ще Ви задава въпроси по структуриран начин – т.е. може да се налага да Ви прекъсва, когато получи информацията, от която се нуждае, или за да потвърди, че Ви е разбрал(а) правилно.
Освен това консултантът Ви ще Ви запознае с метода си на работа и ще иска обратната Ви връзка за него. Ще бъде обсъдено всичко, с което не сте съгласен(а) или не разбирате, за да имате по-добра преценка дали услугата, която предлагаме, отговаря на Вашите нужди.
В случай, че консултантът Ви прецени, че можете да бъдете облагодетелстван(а) от подхода ни, както и че разполага с необходимата компетентност, за да Ви бъде от полза, той(тя) ще сподели своите впечатления и предложения за последваща съвместна работа на базата на списъка с проблеми и цели, който сте начертали заедно. Ще иска Вашето съгласие и одобрение за всеки изложен в посочения списък пункт.
На последно място е възможно заедно с консултанта си да договорите извършването на работа за самопомощ или попълването на въпросници във времето до следващата Ви среща.
Само и единствено, ако дадете изричното си писмено съгласие за това. В случай че го дадете, имената, възрастта, полът, местоработата Ви и други лични данни ще бъдат напълно променени, за да бъде запазена Вашата пълна анонимност.
Може би сте разтревожен(а) за състоянието на свой близък човек и искате да направите всичко необходимо, за да му(ѝ) помогнете. Може би виждате, че той(тя) няма желанието и/или готовността да започне да лекува проблема си и затова поемате инициативата в свои ръце. В нашата практика обаче, единствено човекът, с когото ще работим, има правото да си запази час за консултация с нас.
Стараем се да бъдем максимално гъвкави като заедно договаряме ден и час, в които Ви е най-удобно да се срещате с нас. За някои клиенти това означава в края на всяка наша сесия да обсъждаме кога ще бъде следващата ни среща. Недостатък на тази опция е, че ако имаме запълнен график е по-малко вероятно да се открие удобен за тях час. Затова повечето ни клиенти желаят да се срещаме всяка седмица в предварително уговорен ден и час (напр. събота в 13:00). Ние също предпочитаме тази опция, тъй като тази структура по-рядко позволява да се случват разминавания.
Силно препоръчително е да попълнете основния ни оценъчен въпросник, както и други, които намерим за необходими. Причините за това са следните:
- Така имаме възможността да се запознаем по-добре със случая Ви и да се подготвим по-добре за първата ни среща. Тогава е много по-вероятно тя да бъде максимално ползотворна и продуктивна, тъй като имаме по-добра представа за нещата, които Ви тревожат.
- Голяма част от клиентите ни намират за по-лесно да споделят информация за себе си и трудностите си в писмена форма, отколкото на живо.
- Някои от въпросниците оценяват Ваше специфично оплакване (напр. борба с чувството на тревожност) или вярвания (напр. „Не мога да имам живота, за който мечтая, ако изпитвам негативни емоции“). Попълването им на определени интервали ни помага да проследим дали и как състоянието Ви се променя с времето.
- Попълването на въпросниците предоставя възможност да представите проблема си и свързани с него детайли в подредена форма. Това помага на някои клиенти да систематизират неща, които ги тревожат и които до този момент са им се стрували напълно хаотични и неразбираеми. В този смисъл попълването на въпросниците понякога има терапевтична стойност – позволява Ви да се фокусирате върху най-важните характеристики на проблема си и да придобиете яснота относно същността му.
Ако решите да се откажете да попълните въпросниците, които Ви изпращаме, било то поради трудности в концентрацията, разбирането или зрението Ви, или поради нежеланието/невъзможността Ви да отделите необходимото време за тях, можем да започнем работата си независимо от това. Имайте предвид, че в такива случаи е много по-вероятно да се наложи провеждането на втора опознавателна сесия за разлика от случаите, в които оценъчните въпросници са попълнени.
Да. Придаваме огромно значение на това да сте запознат(а) подробно с особеностите на консултативния процес: Вашите права, нашите квалификации, условията за конфиденциалност и други. Не можем да започнем работа с Вас, преди да сте прочели необходимите документи и да сте се съгласили с изложените в тях условия.
Ако нямате възможността да ги прочетете в свободното си време, имате опцията да дойдете 30 минути преди началото на първата си среща с нас, и да се запознаете с документацията ни, докато сте в приемната ни.
За да запазите своя час, влезте в Контакти. Потърсете ни на някой от посочените там телефонни номера или ни изпратете съобщение чрез формата за контакт. При първа удобна възможност ще се свържем с Вас, за да уговорим дата и час за първата си среща.
Принципите на нашия подход
В описанието на своя подход ще използваме примерен клиент на име Камен, за да добиете по-добра представа как изглеждат принципите ни на практика.
Камен е необвързан 24-годишен студент по медицина, следващ в София. През последните 3 месеца се чувства силно потиснат и тревожен и почти не се среща с други хора. Страхува се, че ще се провали на предстоящите си изпити и се разкайва, че е пропилял повече от 5 години в учене и следване на нещо, което изобщо не му допада.
Независимо от фазата на консултативния процес или естеството на оплакванията Ви, сесиите ни са винаги структурирани. По този начин се максимизира тяхната ефикасност и ефективност. Така и Вие имате яснота в кой етап от консултативния процес се намираме и какво се очаква както от Вас, така и от нас, докато сме в него.
Пример: В началото на всяка наша сесия с Камен правим обзор на случилото се през изминалата седмица, както и на свършената от него работа за самопомощ. След това работим по съгласувани помежду ни проблеми за определен от Камен период от време. Накрая обсъждаме постигнатото в сесията и договаряме задачи за самопомощ до следващата ни среща. Ако възникнат странични теми по време на работата ни, заедно обсъждаме дали да ги включим в структурата на тази или друга сесия или просто да ги подминем.
Смятаме, че ровенето в миналото в търсене на обяснения и причини за настоящите Ви проблеми рядко води до смислен и положителен резултат. Същото важи и за тревоженето за бъдещи ситуации. Затова се концентрираме върху смущаващи емоции, поведения и мисли, които са актуални за Вас. Отделно, в рамките на нашите сесии отново и отново насочваме вниманието Ви към моментните Ви преживявания – колкото по-съзнателен(а) и отворен(а) сте към тях, толкова по-малко негативен контрол могат да упражняват те върху поведението Ви.
Пример: Камен настоява, че за да се почувства по-добре, трябва да разбере причините за сегашните си проблеми в ранното си детство – например как доминантното отношение на баща му е довело до това да не се запитва какво наистина иска. Посочваме на Камен, че въпреки че този негов порив е абсолютно разбираем и естествен (все пак умовете ни обожават да анализират и правят причинно-следствени връзки), нито е възможно да се конкретизира с пълна сигурност как са се отразили определени събития върху формирането на личността му, нито това занимание има практическа стойност. За отправна точка на съвместната ни работа служат настоящите му преживявания и функцията, която изпълняват в живота му. Това позволява на Камен да упражнява по-добър контрол над своето поведение, изграждайки по-богат и пълноценен живот стъпка по стъпка.
Поддържаме фокуса на работата помежду ни върху Вашите моменти преживявания и влиянието, което те оказват над поведението Ви. Обезсърчаваме Ви да споделяте странична информация, която не допринася за това, да разберем какво преживявате, или как бихме могли да Ви бъдем от повече помощ.
Пример: Камен има тенденцията да разказва в подробности за ситуациите, в които изпитва силно негативни емоции като отчаяние и вина, тъй като това му носи временно облекчение. Прекъсваме уважително Камен и го връщаме към частите от преживяванията му, които са от терапевтично значение. Посочваме му, че споделянето за случили се неща само по себе си не води до продуктивна промяна в начина, по който те се преживяват и вместо това предлагаме да продължим с по-интерактивно упражнение, което да му помогне да се придвижи по-лесно напред към нещата, които цени.
Подканваме Ви да гледате на своя консултант като на свой сътрудник. Заедно определяме върху кои Ваши проблеми и цели ще работим. Съдействаме си и при определянето на последователността, честотата и продължителността на срещите ни. Искаме обратната Ви връзка за всичко, случващо се по време на консултативния процес, за да сме сигурни, че се намираме на една и съща страница.
Пример: В началото на всяка сесия заедно с Камен решаваме кои теми да бъдат засегнати. След това съвместно избираме и целите, които той желае да постигне, както и начина, по който може да подходи, за да ги реализира. В края на всяка наша среща отново работим като екип в определянето на задачи за самопомощ, които ще затвърдят и ускорят терапевтичния му прогрес.
От самото начало на съвместната ни работа Ви осигуряваме достъпно и научно обяснение за причините и поддържащите механизми на смущаващите преживявания, които имате. Редовно Ви обясняваме каква е целта на различните техники и метафори, които използваме, и Ви снабдяваме с актуална информация, в случай че поведението Ви се ръководи от определени вредни митове.
Пример: Запознаваме Камен с достъпен модел, базиран на модерни и научно валидирани теории за еволюцията на ума и човешкия език, обясняващ по ясен начин защо преживява трудностите и проблемите, които преживява, както и какво може да направи, за да ги преодолее. Фокусирайки се върху чувствата му на тревожност, му помагаме да разбере, че те са абсолютно нормално преживяване и че, парадоксално, опитите му да я контролира са нещото, което я прави толкова непоносима и я снабдява с такъв контрол над живота му. Разполагайки с тази нова перспектива, Камен създава пространство за своите притеснения и страхове, и продължава да се движи напред към значимите за него цели, заедно с тях.
Възприемаме като основна своя задача да Ви съдействаме в усвояването на всички необходими умения, за да се справяте самостоятелно със смущаващите си емоции, мисли и поведения. Такива умения включват: идентифициране и дистанциране от трудни мисли; създаване на пространство за неприятни преживявания; регулиране на смущаващи емоции по здравословен начин; по-ефективно междуличностно общуване, и други.
Пример: Камен намира тревожността, която изпитва, за непоносима, и се разсейва, злоупотребявайки с алкохол, за да се справи с нея. Помагаме му да се научи да приема дискомфорта, без да се бори срещу него, както и да се центрира и да “презарежда батериите си” по по-здравословни начини – например чрез ангажиране с продуктивни занимания или кратки медитации. Прилага и техники за дистанциране от неприятните мисли и образи, свързани с преживяването на тревожност у него.
Веднъж щом изградим заедно с Вас формулировка на случая Ви, започваме да адресираме причините, поддържащите механизми и проявленията на смущенията Ви. Това се случва като използваме десетки различни техники от когнитивно и мета-когнитивно, емоционално, мотивационно и поведенческо естество. Държим да отбележим, че сме твърдо против безразборното използване на многобройни техники и упражнения. Вместо това избираме няколко на брой, които са доказано ефективни за проблема, който преживявате.
Пример: Камен страда от депресия, която има множество проявления и свързани помежду си симптоми. За да му бъдем от помощ, използваме техники от различни подходи, с които успешно адресираме проблемите, които преживява. Помагаме му да създаде пространство за неприятните си преживявания, вместо да се бори с тях; да се дистанцира от своите затормозяващи мисли така, че те да имат по-слабо влияние върху поведението му; да насочва вниманието си по гъвкав начин, така че да се ангажира пълноценно с настоящия момент, вместо да е оплетен в спомени от миналото или мисли за бъдещето; да работи по цели, обвързани с неговите ценности, за да може постепенно да изгради богат, жизнен и пълноценен живот.
Възприемаме всички човешки същества като равни и притежаващи еднаква стойност. Затова вярваме, че мнението, предпочитанията и автономността Ви като наш клиент са също толкова важни, колкото са и нашите, като Ваши консултанти. Уважавайки правото Ви на избор, не Ви караме да правите нищо, в което не намирате полза и смисъл, дори когато ние намираме такива. Съответно, запазваме и правото си да Ви откажем да работим върху Ваши цели, които намираме за вредни или не съответстват на нашите ценности и разбирания.
Пример: Камен си поставя за цел да се чувства безразлично към миналите си грешки и провали. Споделяме му, че не намираме тази цел нито за реалистична, нито за полезна. В крайна сметка се споразумяваме да работим за това, вместо да се бори срещу чувството си на вина, да му позволи да бъде там и да го използва, за да изгради по-конструктивни модели на поведение за в бъдеще.
Приемаме, че основните Ви цели са да водите колкото се може по-богат и пълноценен живот, както и, разбира се, да бъдете жив(а) и здрав(а). Проблемът възниква, когато фокусът Ви е прекомерно ориентиран към удоволствието или облекчението, което изпитвате в настоящия момент, за сметка на благополучието Ви в дългосрочен план. Затова Ви поощряваме да подхождате умерено, съчетавайки както чувството на наслада и утеха в краткосрочен план, така и понасянето на временен дискомфорт и фрустрация, работейки върху бъдещите си цели.
Пример: Камен отлага да се готви за изпитите си, понеже е „твърде неприятно и досадно“ за него. Това обаче единствено подклажда неговата тревожност и вина и отлага завършването му, правейки „мъчението“ още по-дълго. Затова му помагаме да приема и понася дискомфорта, докато учи за предстоящите изпити, за да може да се подготви адекватно и усилията му да се отплатят.