Май, 2020г. | 9мин четене |
След като в първата част от поредицата обърнахме внимание на съзнателността, а във втората – на куража, е време да се съсредоточим и върху последния компонент от истински близките и пълноценни отношения – обичта.
В този контекст терминът „обич“ се разглежда като избора ни да реагираме по начин, подхранващ чуждия кураж. Това означава да реагираме така, че да бъде по-вероятно другият човек да инициира близост с нас в бъдеще.
Имайте предвид, че под „обич“ не се визират единствено нещата, които казваме на другия (напр. „Много държа на теб“). Или пък това как ги казваме (напр. бавно, топло и с дълбок глас).
Към категорията „обич“ спадат и всички други начини, по които бихме могли да приветстваме нечия проява на кураж. Например, да изпълним нечия молба; да слушаме внимателно и ангажирано; както и понякога да казваме „не“.
Обичта във взаимоотношенията
Представете си ситуация, в която наш близък решава да ни разкрие нещо болезнено и лично, а ние му реагираме пренебрежително.
Постъпката ни прави ли по-вероятно това въпросният човек да разкрие нещо лично пред нас в бъдещ момент? Едва ли.
С други думи, в горната ситуация ние не сме успeли да проявим обич.
Но ако вместо това бяхме изслушали внимателно своя събеседник, бяхме се постарали да се докоснем до неговите чувства и да разберем какво преживява, и бяхме изразили своето разбиране и подкрепа по ясен начин, по всяка вероятност другият човек би се почувствал приет и валидиран, би ни преживял като по-близки, и би бил по-склонен да разкрие нещо интимно пред нас и за напред.
Друг начин, по който можем да възприемем проявата на обич, е, че тя представлява реакция, която помага за подобряването на благосъстоянието както на другия човек, така и на връзката помежду ни.
Тоест, ако реагираме по такъв начин, че другият да се почувства разбран и приет безусловно, вследствие на което и двамата се чувстваме по-свързани помежду си, то ние сме проявили обич спрямо този човек.
Разбира се, за да бъдем способни да проявяваме обич по уместен и ефективен начин, е от ключово значение да сме съзнателни за потребностите и нуждите на другия човек – нещо, което можем да постигнем, само ако сме способни да чувстваме емпатия и да възприемаме чуждата перспектива.
Нека разгледаме и основните начини, по които проявите на кураж и обич взаимодействат помежду си:
Другият избира да се чувства уязвим – Осигуряваме сигурност и приемане
Когато другите изберат да бъдат уязвими и да изразят своите най-съкровени вътрешни преживявания, нещото, от което се нуждаят в замяна на възможно най-базисно и първично ниво, е сигурност и приемане от наша страна.
Представете си, че стоите със затворени очи и широко разтворени обятия (т.е. се намирате в позиция на уязвимост), а срещу вас се намира друг човек, за когото не знаете какво възнамерява да направи в тази ситуация – може да иска да ви удари, да ви бутне или просто да ви остави да стоите в това състояние.
Намирайки се в подобно положение, е напълно естествено да се чувствате тревожни, напрегнати и несигурни.
Представете си, че другият човек постепенно се доближава към вас и ви прегръща по възможно най-топлия и внимателен начин – така че да можете изцяло да се отпуснете в него и да почувствате сигурността на обятията му. Какво е усещането?
Вероятно преживяването ви е такова на сигурност и подкрепа, и подозирам, че чувствате другият човек по-близък – все пак, той буквално ви е приел в своите обятия, когато сте се чувствали истински уязвими и раними.
Реагирайки по приемащ и отворен начин, когато друг човек избере да бъде уязвим, открит и автентичен с нас, ние позволяваме да се култивира усещане за сигурност у него, както и да задълбочим свързаността помежду ни.
Другият човек разкрива нещо лично за себе си – Изразяваме разбиране, валидиране и емпатия
Това, да изразяваме разбиране и емпатия, е изключително функционална реакция, особено когато другият човек е избрал да разкрие нещо лично.
Понякога можем да изразим своето разбиране по съвсем прост начин: „Разбирам те“ или „Виждам колко страдаш.“
Друг път е необходимо да изразим разбирането си по по-обстоен и детайлен начин. Например, като синтезираме и обобщим нещата, които човекът срещу нас е изказал.
Валидирането, от своя страна, означава чрез думите, действията и жестовете си да уверим другия човек, че неговите преживявания са валидни.
Това означава да не се отнасяме критично, подозрително или осъдително към чувствата и мислите, които той има. Вместо това, от нас се желае да се поставим на неговото място, което може да се случи като се питаме: „Предвид историята, която човекът срещу мен има и предвид що за личност е, не е ли логично и естествено да има преживяванията, които има?“
На последно място, да проявяваме емпатия означава да разбираме чувствата и емоциите на другия и да изберем да ги съпреживеем.
Ключов елемент на емпатията е съзнателността – ако не сме съзнателни за своите чувства и емоции, затрудняваме се с идентифицирането им или с това, да ги преживяваме без да се борим срещу тях, би било изключително трудно да бъдем емпатични спрямо другите хора.
Емпатията е един от най-преките пътища към това, да почувстваме другия човек по-близък до себе си. Когато сме емпатични, ние се поставяме на чуждото място и си позволяваме да преживеем нещата, които и той преживява.
Изразяваме своя нужда – Задоволяваме чуждата нужда
Това, да сме способни да молим друг човек да задоволи дадена наша нужда, е изключително ценно умение, ако желаем да имаме пълноценна и удовлетворителна връзка с него.
Също толкова важно е и да бъдем способни да отговаряме на потребностите на другия човек по начин, подхранващ свързаността помежду ни.
От съществено значение е да сме съзнателни за човека срещу себе си – това ни позволява да преценим по по-точен начин неговите нужди, дори когато той ги комуникира по индиректен или завоалиран начин (напр. „Изтощено ми е“, когато човекът може да се нуждае от прегръдка или нежна дума; или „Стига си си гледал/а телефона!“, когато другият има нужда да бъдем ангажирани с него/нея).
Следва описание на няколко начина, по които можем да реагираме с обич, когато другият човек изрази пряко или индиректно дадена своя нужда.
Осигуряваме близост
Това започва с невербално поведение: заемаме поза на тялото, сигнализираща, че внимаваме; поддържаме фокусиран очен контакт; и демонстрираме други признаци на ангажираност (напр. кимаме, навеждаме главата си на една страна и др.).
Когато желаем да осигурим близост чрез своите думи, това може да изглежда и звучи по хиляди различни начини.
Понякога ще е необходимо нещо по-просто и праволинейно: например, да проявим искрен интерес и да задаваме отворени въпроси на човека срещу себе си.
Друг път, обаче, ситуацията ще предполага да разкрием нещо лично за себе си или да осигурим обратна връзка на другия човек – т.е. да се поставим в позиция на уязвимост и да проявим кураж на свой ред.
Когато реагираме по такъв начин, това задвижва цикъла кураж-обич и задълбочава свързаността ни с другия човек.
Уважаваме установените граници и сме отворени към чуждата обратна връзка
Когато наш близък утвърди своите граници или ни даде конструктивна обратна връзка, любяща реакция от наша страна би демонстрирала уважение към тези граници и отвореност към обратната връзка.
Разбира се, това, да уважаваме нечие желание да установи определени граници, не означава непременно да се съобразим с въпросното желание – а просто да го третираме като основателно и валидно за другия човек, след което да преценим дали сме склонни да направим компромис, при който и двете страни да бъдат максимално удовлетворени.
Що се отнася до това да сме отворени към чуждата обратна връзка – отново, това не означава да я приемем напълно и да се съобразим с нея. По-скоро означава да валидираме чуждата позиция и перспектива, както и да разгледаме дали бихме могли да използваме обратната връзка по градивен начин.
Даване на обещание
Даването на обещание е ключово умение, което е хубаво да усвоим и развием, ако желаем да реагираме на другите по любящ начин.
Преди да се впуснем в даването на обещания, е важно да бъдем съзнателни за нещата, с които сме склонни да се ангажираме и с които да бъдем последователни в своите действия.
С други думи, обещанията никога не трябва да бъдат твърде оптимистични или грандиозни.
Реалистичното обещание спомага за изграждането на повече доверие: „Искам да знаеш, че ще дам всичко от себе си, за да те третирам по-сериозно. Не мога да обещая, че винаги ще ти давам нещата, от които имаш нужда, но ти обещавам, че ще се старая да разбирам потребностите ти и да ги задоволявам, доколкото съм способен/а.“
Изразяване на признателност
Това може да включва описването на качествата, които оценяваме или на които се възхищаваме у други хора, или пък да опишем как са направили нещо, което е имало положително отражение върху нас.
Много рядко се случва човек да чуе детайли за своите положителни качества от другиго – затова е важно да бъдем максимално конкретни, когато изразяваме своята признателност, благодарност или уважение: „Много ценя постоянството, което демонстрираш във връзката ни. Въпреки всичките трудности, през които преминаваме, ти продължаваш да полагаш усилия да се учиш и израстваш. Искрено съм ти благодарен/а за това.“
Реципрочно споделяне
Това, да разпознаем уязвимостта у другите и да откликнем с подходяща уязвимост, е важно умение, тъй като реципрочността е естествен аспект на всички близки взаимоотношения.
Разбира се, подобен тип реципрочност не винаги е уместен. Затова е важно да бъдем съзнателни за моментните потребности на човека срещу нас – понякога той ще има нужда просто да бъде изслушан и валидиран, а друг път – да чуе сходно разкритие от наша страна, което да го увери, че го разбираме и че е напълно окей и двамата да бъдем открити и уязвими един пред другиго.
…
Естествено, не е нито реалистично, нито функционално, да се смята, че трябва или е възможно да се съобразяваме с всички нужди на всеки свой близък човек – понякога техните искания могат да бъдат неразумни или невъзможни за удовлетворяване, или да са в разрез с нашите граници, ценности или собствени нужди.
Същото важи и за случаите, в които ролите са обърнати – важно е да сме съзнателни за своите очаквания и изисквания към другите, както и да сме способни да се справяме с неприятните емоции, произтичащи от това, че някой е отказал да задоволи дадено наше искане.
ОБОБЩЕНИЕ
Да проявяваме обич означава с реакцията си да наградим и поощрим чуждата проява на кураж.
Основните начини, по които можем да проявим обич, когато наш близък прояви кураж спрямо нас, са следните:
1) Като осигурим сигурност и приемане, когато другият си позволи да се чувства уязвим пред нас
2) Като изразим валидиране, разбиране и подкрепа, когато другият разкрие нещо лично за себе си
3) Като задоволим чуждата нужда, когато такава бъде изразена. Това може да стане по следните начини:
3.1) Като осигурим близост
3.2) Като уважим установените граници
3.3) Като сме отворени към чуждата обратна връзка
3.4) Като дадем обещание
3.5) Като изразим признателност, благодарност или положителна оценка
3.6) Като на свой ред изберем да разкрием нещо лично за себе си
Оценете проявата си на обич
Въпросите по-долу ще ви помогнат да разберете по-добре до каква степен сте способни да реагирате с обич в общуването си с други хора:
- Създавам ли приемаща и отзивчива среда, в която човекът срещу мен се чувства добре дошъл да сподели своите лични преживявания?
- Реагирам ли на проявата на кураж у човека срещу мен по начин, който култивира усещане за взаимна свързаност и прави по-вероятно той да прояви кураж и за в бъдеще?
- Способен(а) ли съм да реагирам така, че човекът срещу мен да се чувства на сигурно и защитено място?
- Способен(а) ли съм да демонстрирам разбиране, емпатия и подкрепа, както и да валидирам преживяванията на човека срещу себе си?
- Склонен(а) ли съм да удовлетворявам чуждите нужди и потребности? Или да изразя по уважителен и валидиращ начин нежеланието си да ги удовлетворя?
Заключение
Изключително трудно е да бъдем едновременно съзнателни за своите преживявания, отворени към чувствата си на дискомфорт, ангажирани с човека пред себе си, и взаимодействащи по уважителен и любящ начин с него.
И същевременно, клиничните проучвания и здравият разум сочат, че именно когато взаимодействаме по такъв начин с хората около себе си, установяването на истински дълбока и пълноценна връзка с тях става възможно.
Затова, ако имате желанието да подобрите начина, по който комуникирате с ценните за вас хора, е важно да бъдете търпеливи и приемащи към себе си – промяната се случва бавно и постепенно.
Понякога статиите не са достатъчни
Ако имате нужда от допълнителна подкрепа, сме насреща, за да Ви я окажем! Запишете своя час за индивидуална консултация и се сдобийте с всичко необходимо, за да подобрите взаимоотношенията с важните за Вас хора.
Оставете коментар